Разлика помеѓу преработките на „Филмски жанр“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Филмските жанрови често се поделени на повеќе поджанрови, на пример најголемиот дел од филмот се случува во судница и дејството се врти околу нечие судење тогаш велиме дека филмот е [[правна драма]]. Исто така, жанровите можат да бидат така комбинирани за да се добијат таканаречени хирбидни жанрови како мешавината на научнофантастичност и хорор во филмскиот серијал ''Вонземјанин''.
 
== Категоризација на филмски жанрови ==
Се користат три основни типови при категоризација на филмови: опкружување, природа и формат.
 
=== Опкружување ===
* '''Криминал''': дејството е составено со криминални активности, или организации кои се обидуваат да ги спречат.
* '''Источни''': слични на Западни, но од Азија, со Нинџи и Самураи.
* '''Фантазија''': фикција надвор од реалноста (пр. митови, легенди)
* '''Филм ноар''': главните ликови се портретирани во нихилистичко и егзистенцијалистичко опкружување.
* '''Историја''': дејството се одвива во минатото, меѓу важни историски околности.
* '''Музика''': во врска со музичари, музика и нивните инструменти, но не смее да се помеша со мјузикл.
* '''Затвор''': дејството се одвива во затворска околина, каде ликовите можат да бидат виновни или невини.
* '''Научна фантастика''': одредени од ефектите на шпекулативна (се уште не постоечка) технологија (пр. патување низ времето).
* '''Спорт''': спортски настани и локациите каде што се одвива.
* '''Шпионски''': приказната е базирана на шпионски дејства. Пример: Џејмс Бонд.
* '''Војна''': бојното поле и локацијата за време на војна.
* '''Вестерн''': дивина на работ на цивилизацијата, обично на американскиот запад.
 
=== Природа ===
* '''Акција''': во главно се работи за морална борба меѓу „доброто“ и „лошото“ одиграно преку насилство и физичка сила.
* '''Авантура''': вклучува опасност, ризик и често висок степен на фантазија.
* '''Комедија''': наменето да предизвика смеа.
* '''Драма''': длабоко го разработува ликот на главните карактери, интеракција и емотивни теми.
* '''Хорор''': провоцира страв кај публиката.
* '''Мистерија''': не разбирливост на дејството на филмот се до крајот.
* '''Романса''': елементи на романтична љубов.
* '''Трилер''': провоцира возбуда и нервозна тензија.
[[mk:Листа на филмски жанрови]]
 
===Природа===
*'''Акција''': во главно се работи за морална борба меѓу „доброто“ и „лошото“ одиграно преку насилство и физичка сила.
*'''Авантура''': вклучува опасност, ризик и често висок степен на фантазија.
*'''Комедија''': наменето да предизвика смеа.
*'''Драма''': длабоко го разработува ликот на главните карактери, интеракција и емотивни теми.
*'''Хорор''': провоцира страв кај публиката.
*'''Мистерија''': не разбирливост на дејството на филмот се до крајот.
*'''Романса''': елементи на романтична љубов.
*'''Трилер''': провоцира возбуда и нервозна тензија.
[[af:Lys van rolprentgenres]]
[[ast:Xéneru cinematográficu]]
[[en:Film genre]]
[[es:Género cinematográfico]]
[[fi:Luettelo elokuvan tyylilajeista]]
[[fr:Genre cinématographique]]
[[it:Generi cinematografici]]
[[ja:映画のジャンル]]
[[lt:Filmo žanras]]
[[mk:Листа на филмски жанрови]]
[[nl:Filmgenre]]
[[ja:映画のジャンル]]
[[no:Filmsjanger]]
[[pl:Gatunki filmowe]]
[[ru:Жанры игрового кино]]
[[sr:Филмски жанрови]]
[[fi:Luettelo elokuvan tyylilajeista]]
[[sv:Filmgenre]]
[[th:แนวภาพยนตร์]]
[[vi:Thể loại điện ảnh]]
[[uk:Жанр (кіно)]]
[[vi:Thể loại điện ảnh]]
[[zh-yue:片種]]
941.847

уредувања