Разлика помеѓу преработките на „Филмска теорија“

Додадени 15 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Филмската теорија''' се обидува да развие прецизни систематски [[концепт|концепти]] што се аплицираат на изучувањата на [[филм|филмот]] и [[кино|киното]] како [[уметност]]. Класичната филмска теорија нуди структурна рамка за обраќање кон класичните предмети на техника, [[наратив]], код, слика, жанр, субјективност, и авторство. Поновите анализи им даваат простор на психоаналитичката филмска теорија, [[структурализам|структуралистичката]] филмска теорија, [[феминизам|феминистичката]] филмска теорија, и теориите на документарците, новите медиуми, и третото кино. Види исто така [[филмска критика]].
 
== Историја ==
Класичната филмска теорија добива облик за време на тивкиот филм. Таа се појавува од делата на режисери како [[Сергеј Ејзенштајн]], [[Лев Кулешов]], [[Џига Вертов]], [[Пол Рота]] и филмски критичари како [[Рудолф Арнхајм]], [[Бела Балаз]] и [[Зигфрид Кракоер]]. Филмската теорија во овој период не е академска дисциплина.
 
== Специфични теории и стилови на филм ==
 
* [[Апарат теорија]]
* [[Уметнички филм]]
* [[Авторска теорија]]
* [[Феминистичка филмска теорија]]
* [[Формалистичка филмска теорија]]
* [[Листа на филмски жанрови|Жанровска теорија]]
* [[Филм ноар]]
* [[Германски експресионизам]]
* [[Хорор филм]]
* [[Италијански неореализам]]
* [[Марксистичка филмска теорија]]
* [[Психоаналитичка филмска теорија]]
* [[Структуралистичка филмска теорија]]
 
[[Категорија:Филм]]
941.847

уредувања