Разлика помеѓу преработките на „Ференц Казинци“

Одземени 3 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ru:Казинци, Ференц)
с (Бот: козметички промени)
[[Податотека:Kazinczy.jpg|thumb|right|200px|Ференц Казинци]]
 
'''Ференц Казинци''' ([[27 октомври]] [[1759]] – [[22 август]] [[1831]]) е [[Унгарија|унгарски]] [[поет]], најнеуморниот агитатор на регенерацијата на [[унгарски|унгарскиот јазик]] и литература на крајот од 18-ти и почетокот на 19-ти век. Неговото име денес е поврзано со Големата Јазична Реформа на 19-тиот век, кога се исковуваат и возобновуваат илјадници зборови, кои му овозможуваат на унгарскиот јазик враќање на патот на индустриско-технолошкиот напредок и негово прогласување за официјален јазик во [[Унгарија]] во [[1844]].
 
== Биографија ==
== Белешки ==
 
* {{1911}}
 
{{УнгарскиПоети}}
941.847

уредувања