Турска азбука: Разлика помеѓу преработките

Додадени 7 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
'''Турската азбука''' е писмото што се користи за пишување на [[Турски јазик|турскиот јазик]]. Азбуката е базирана врз латиницата, со мали модификации приспособени кон турскиот фонетски систем и азбуката. Турската азбука има 29 букви, од кои 8 се самогласки а останатите се согласки. Согласки во [[турски јазик|турскиот јазик]] се A, E, I, İ, O, Ö, U и Ü. Карактеристична буква за [[турски јазик|турскиот јазик]] е буквата Ğ.
 
== Азбука ==
Турската азбука е следнава:
 
|}
 
== Изговор ==
 
{| class="wikitable"
|}
 
== Видете исто така ==
* [[Македонска транскрипција на турскиот јазик]]
 
[[Категорија:Латинични азбуки]]
941.847

уредувања