Разлика помеѓу преработките на „Трансилванија“

Додадени 82 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (македонски назив на шаблонот)
с (Бот: козметички промени)
[[ImageПодатотека:Transylvania.png|thumb|250px|Трансилванија на картата на Романија]]
[[ImageПодатотека:Transylvania location.svg|thumb|250px|Трансилванија на картата на Европа]]
 
'''Трансилванија''' ([[романски]]: ''Ardeal или Transilvania''; [[унгарски]]: ''Erdély; германски: Siebenbürgen'') е историски регион кој се наоѓа во централниот дел на [[Романија]]. Граничи на исток и на југ од [[Карпати|Карпатите]], продолжува на запад до [[Апусени]]. Терминот, сепак често ги опфаќа не само териториите на Трансилванија, туку и некои историски региони како што се: [[Кришана]], [[Марамуреш]] и [[Банат]].
== Етимологија ==
 
Името Трансилванија, за прв пат во латинската географија се појавило во [[1 век]], како област која се наоѓала во рамките на провинцијата [[Дакија]]. Во средновековед документ, кој што датира од [[1975]] година, Трансилванија се поистоветува со ''ultra silvam'', кое во превод значи ''надвор од шумата''. Трансилванија, со алтернативен латински предлошки префикс, значи "''од другата страна на шумата''". Унгарски историчари тврдат дека средновековната латинска форма ''Ultrasylvania'', а подоцна Трансилванија, била директен превод од унгарскатс форма на ''Erdő-elve''.<ref name="engel">Engel, Pál (2001). ''Realm of St. Stephen: History of Medieval Hungary, 895–1526 (International Library of Historical Studies)'', page 24, London: I.B. Taurus. ISBN 1-86064-061-3</ref> Германското име ''Siebenbürgen'' пак во превод значи "''седум тврдини''". Името го добило по[[ седумте германи|старогермански градови]], главно населени со [[трансилваниски Саксонци]]. Градовите се: [[Брашов]], [[Сигишоара]], [[Медијаш]], [[Сибиу]], [[Себеш]], [[Бистрица (град)|Бистрица]] и [[Клуж-Напока]]. Унгарското име ''Erdély'' за прв пат било споменато во [[12 век]] во Gesta Hungarorum односно Унгарски летопис како "''Erdeuleu''". Првото романско име ''Ardeal'' се појавило во [[1432]] година, како ''Ardeliu''.<ref name="Ardeliu">{{citation | last= Pascu | first= Ştefan | title= Voievodatul Transilvaniei | volume= I | year= 1972 | pages= 22}}</ref>
 
== Административна поделба ==
 
[[ImageПодатотека:TransylvaniaEthnography ro.png|thumb|right|Романски етнографски региони (Трансилванија-црвено; Округ-сина; Сатмар-зелена; Кришана-жолти; Банат-виолетова)]]
 
Историскиот регион, кој во [[1920]] година бил вклучен во составот на Романија вклучува речиси 102.200 km ². Административната поделба на Трансилванија денеска вклува:
 
* [[Округ Сату Маре|Сату-Маре]]
* [[Округ Марамуреш|Марамуреш]]
* [[Округ Бихор|Бихор]]
* [[Округ Арад|Арад]]
* [[Округ Тимиш|Тимиш]]
* [[Округ Караш-Северин|Караш-Северин]]
* [[Округ Хунедоара|Хунедоара]]
* [[Округ Алба|Алба]]
* [[Округ Сибиу|Сибиу]]
* [[Округ Брашов|Брашов]]
* [[Округ Муреш|Муреш]]
* [[Округ Харгита|Харгита]]
* [[Округ Ковасна|Ковасна]]
* [[Округ Салаж|Салаж]]
* [[Округ Клуж|Клуж]]
* [[Бистрица-Насауд]]
 
Најнаселени односно најголеми градови се:
== Население ==
 
[[FileПодатотека:Magyarorszag 1920.png|thumb|right|200px|Население во Трансилванија]]
 
Овој регион има население од 7.221.733, со големо [[Романци|ромснако мнозинство]] (75,9%). Исто така во Трансилванија живеат и [[Унгарци]] (20%), [[Роми]] (3.3%), [[Германци]] (0.7%) и [[Срби]] (0.1%).<ref>[http://www.recensamant.ro/ 2002 Census official results]</ref><ref>[http://www.edrc.ro/recensamant.jsp?language=0 ''Ethnocultural Diversity Resource Centre'' database]</ref>Етничките Унгарци формираат мнозинство во [[Ковасна]] и [[Харгита]].
* Седумте села со цркви и заштитни ѕидови во Трансилванија
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Видете исто така ==
* [[Романија]]
* [[Влахија]]
* [[Молдавија (регион)|Молдавија]]
 
[[Категорија:Трансилванија| ]]
941.847

уредувања