Разлика помеѓу преработките на „Топка (геометрија)“

Додадени 15 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[FileПодатотека:Sphere wireframe.svg|thumb|'''Топка''' е просторот кој се наоѓа внатре во [[сфера]]та]]
'''Топка''', во [[математика]]та, претставува дел од просторот заграден со [[Сфера|сферна површина]]. Обата поими може да се однесуваат на произволен [[метрички простор]], вклучувајќи ги тука и добро познатите примери од '''[[рамнина]]та''' (дводименизионалниот реален евклидски простор) и '''[[Простор|обичниот простор]]''' (тридимензионалниот реален евклидски простор).
 
[[Категорија:Геометрија]]
[[Категорија:Топологија]]
 
 
[[da:Kugle]]
[[en:Ball (mathematics)]]
[[es:Bola abierta]]
[[et:Kera]]
[[es:Bola abierta]]
[[fr:Boule (mathématiques)]]
[[he:כדור (גאומטריה)]]
[[hr:Kugla]]
[[it:Palla (matematica)]]
[[ja:球]]
[[he:כדור (גאומטריה)]]
[[lt:Rutulys]]
[[ja:球]]
[[pl:Kula]]
[[pt:Bola (matemática)]]
941.847

уредувања