Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 10 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: mn:Тигр мөрөн)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Eufrat-Tigarmk.GIF|right]]
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]] каде што се влива во [[Персиски залив|Персискиот залив]].
 
941.847

уредувања