Тетрастил: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
[[Стари Рим|Римјаните]] употребувале четиристолбни портика кај [[псевдопериптерална зграда|псевдопериптералните]] храмови како [[Портунов храм|Портуновиот храм]], како и кај [[амфипростил]]ските храмови како [[Храм на Венера и Рома|храмот на Венера и Рома]], и [[простил]]ските влезни портика кај големите јавни згради како [[Базилика на Максентиј и Константин|базиликата на Максентиј и Константин]].
 
== Видете исто така ==
* [[Декастил]]
* [[Хексастил]]
* [[Портико]]
 
== Наводи ==
* ''Greek architecture'' [[Енциклопедија Британика|Encyclopaedia Britannica]], 1968
 
 
* Stierlin, Henri ''The Roman Empire: From the Etruscans to the Decline of the Roman Empire'', [[Ташен|TASCHEN]], 2002, Edited by Silvia Kinkle, Cologne, ISBN 3-8228-1778-3
<HRhr width="100%" />
 
[[Категорија:Старогрчка архитектура]]
941.847

уредувања