Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Додадени 35 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: et:Tetrarhia)
с (Бот: козметички промени)
{{Римска влада}}
'''Тетрархија''' (од грчки: τετρα-четири i αρχη-влада, власт) претставува систем на владеење во кој власта се дели помеѓу четворица владетели.
[[СликаПодатотека:Venice – The Tetrarchs 03.jpg|мини|лево|260п|Четирите тетрарси - прегрнати во обид да се прикаже еднаквоста на владетелите и единството на Царството. Скуптурата потекнува од Константинопол (датир од IV век). Се наоѓала на царигратскиот Капитол. Денес се наоѓа на југозападниот агол на базиликата [[Св. Марко (Венеција)|Св. Марко]] во [[Венеција]], каде била пренесена во [[1204]] како плен од [[Четврта крстоносна војна|Четвртата крстоносна војна]]]]
[[FileПодатотека:Tetrarchy map3.jpg||мини|лево|260п|Мапа на Римското Царство на кое се покажани диоцените на четворицата тетрарси.]]
Терминот тетрархија обично се однесува на системот на тетрархиска власт која римскиот император [[Диоклецијан]] (284 — 305 година), првиот цар во времето на [[доминат]]от, ја вовел во 293 година.<ref name='brit'/> Тој сметал дека повеќе не било можно да се управува со [[Римско царство|Царството]] од еден центар. Воведувањето на тетрархијата се смета за крај на [[Кризата на третиот век]].
 
Августи:
* [[Диоклецијан]] и
* [[Максимијан]].
Цезари биле:
* [[Галериј]] и
* [[Констанциј I Хлор]].
 
Престолнина на Диоклецијан била [[Никомедеја]] (денешен [[Измир]]) во [[Мала Азија]]. Ова била главната база од која Царството се бранело од напади кој доаѓале ''од надвор'' (преку Балканот и на исток од [[Сасанидско царство|Сасанидското царство]]).
Овој систем на владеење е укина во 324 година кога [[Константин Велики]] станал единствен владател во Империјата.
 
== Последици ==
Иако овој систем траел само до 313 година многу аспекти од тетрархијата преживеале. Регионалната поделба на империјата продолжува во форма на [[Преторијански префектури]], од кои секоја е управувана од [[Преторијански префект]] и била административно поделена на диоцени.
 
По падот на [[Рим]] во 476 година Источниот дел од царството (денес познат под називот [[Византија]]) останал како единствен директен наследник Римското царство.
 
== Види исто така ==
* [[Римско Царство]]
* [[Падот на Константинопол(1204)|Падот на Константинопол (1204)]]
 
== Референци ==
{{Reflist|refs=
 
 
[[Категорија:Римско царство]]
 
[[Категорија:Римска Империја]]
 
941.847

уредувања