Разлика помеѓу преработките на „Тетовско“

Додадени 3 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Поимот ''Тетовско'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Тетово]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Тетово]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Тетовско, но некогаш и не.
 
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Тетовски села|Тетовски села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].
 
{{никулец}}
941.847

уредувања