Разлика помеѓу преработките на „Срцева хирургија“

Додадени 18 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: ja:心臓血管外科学)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:Coronary artery bypass surgery Image 657B-PH.jpg|thumb|десно|300px|Двајца кардиохирурзи вршат срцева операција позната како бајпас на коронарната артерија.]]
 
'''Кардиохирургија''' или '''срцева хирургија''' е [[хирургија]] на [[срце]]то и/или на големите [[крвни садови]] извршена од страна на специалист [[кардиохирург]]. Најчесто се врши за лекување на компликации на [[конгенитална срцева болест]], или за лечење на [[валвуларна срцева болест]] создадена од разни причинители, вклучувајќи [[ендокардитис]]. Исто така вклучува и [[срцева трансплантација]].
 
<br /><br />
{{Медицина-специјалност-никулец}}
<br /><br />
{{Медицина}}
 
941.847

уредувања