Спутник 1: Разлика помеѓу преработките

Додадени 6 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
|}
 
== Инструментација ==
 
Инструментите и изворите на електричната енергија беа поставени во затворена капсула и вклучувале трансмитери, а емисииите се случуваа најизменично во групи на секои 0,3 секунди. Даунлинк телеметријата вклучуваше податоци за температурите внатре и на површината од сферата. Сателитските трансмитери работеа 3 недели, додека хемиските батерии конечно не откажаа, и беа набљудувани со голем интерес во целата земја. Леталото испрати податоци за густината на горните слоеви на атмосферата и ширењето на радио брановите во [[јоносфера]]та.
 
== Крај на мисијата ==
 
Малата, но многу исполирана сфера беше тешка за набљудување со голо око, поради нејзината сјајност од 6-та [[магнитуда]], но затоа [[ракетниот потиснувач]] кој исто така ја достигна земјината атмосфера беше подобро видлив навечер како објект од прва [[магнитуда]]. Спутник испадна од орбитата 92 дена после лансирањето, откако заврши 1400 свртувања околу Земјата, со кумулативно пројдени 70 милиони километри. Сателитот и лансирачите беа развиени од бирото за дизајн на Сергеј Корлјов NII-88/Подлипки ( денешна РАКЕТНО-КОСМИЧЕСКАЯ КОРПОРАЦИЯ "ЭНЕРГИЯ").
 
== Надворешни врски ==
[http://astklubkum.xtreemhost.com/Joomla/index.php?option=com_content&view=article&id=128 Спутник 1]- [[Астрономски Клуб Куманово]]
 
941.847

уредувања