Разлика помеѓу преработките на „Сојуз на комунистите на Македонија“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: sh:Savez komunista Makedonije)
с (Бот: козметички промени)
Со воведувањето на партискиот плурализам, СКМ го променил своето име во СКМ - Партија за демократска преобразба (СКМ-ПДП) и под тој назив учествувала на [[парламентарни избори 1990 година|првите повеќепартиски избори]] во Република Македонија во [[1990]] година. Истовремено, ја промениле својата [[комунизам|комунистичка]] идеологија со [[социјалдемократија|социјалдемократска]]. На својот конгрес од април [[1991]] СКМ - ПДП го промениле своето име во [[СДСМ|Социјалдемократски сојуз на Македонија]], СДСМ. Мал дел од членството на СКМ-ПДП се отцепил од матичната партија и ја задржал комунистичката идеологија, или барем комунистичкото име.
 
== Конгреси на СКМ (КПМ) ==
 
* Прв конгрес [[1948]]
* Втор конгрес [[1953]]
* Трет конгрес [[1959]]
* Четврт конгрес [[1963]]
* Петти конгрес [[1968]]
* Шести конгрес [[1974]]
* Седми конгрес [[1978]]
* Осми конгрес [[1982]]
* Деветти конгрес [[1986]]
* Десетти конгрес [[1989]]
 
== Секретари на СКМ (КПМ) ==
 
# [[Лазар Колишевски]] (март [[1943]] - јули [[1963]])
# [[Крсте Црвенковски]] (јули [[1963]] - март [[1969]])
# [[Ангел Чемерски]] (март [[1969]] - мај [[1982]])
# [[Крсте Марковски]] (мај [[1982]] - 5 мај [[1984]])
# [[Милан Панчевски]] (5 мај [[1984]] - јуни [[1986]])
# [[Јаков Лазароски]] (јуни [[1986]] - [[1989]])
# [[Петар Гошев]] ([[1989]] - април [[1991]])
 
[[Категорија:Македонски политички партии]]
941.847

уредувања