Разлика помеѓу преработките на „Славистика“

Додадени 22 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: af:Slawistiek)
с (Бот: козметички промени)
Историјата на славистиката генерално е поделена на три периоди. До [[1876]] раните слависти се концентрирале на документација и печатење на споменици за словенските јазици. Во овој период се појавуваат и првите модерни речници и граматики. Вториот период завршува со Првата Светска војна, и е обележан со брз развој на Славјанската филологија и лингвистика. Овој процес го стумулираат [[Август Шленшен]] и [[Август Лескен]] на Универзитетот во [[Лајпциг]]. По војната, научниците се фокусираат на дијалектологијата. По Втората Светска војна, славистички центри се формирани на многу универзитети низ светот.
 
== Подрачје на интересирање ==
 
* [[Белорусија]] - [[Белоруски јазик]] - [[Белоруска литература]] - [[Белоруска култура]]
 
* [[Бугарија]] - [[Бугарски јазик]] - [[Бугарска литература]] - [[Бугарска култура]]
 
* [[Македонија]] - [[Македонски јазик]] - [[Македонска литература]] - [[Македонска култура]]
 
* [[Полска]] - [[Полски јазик]] - [[Полска литература]] - [[Полска култура]]
 
* [[Русија]] - [[Руски јазик]] - [[Руска литература]] - [[Руска култура]]
 
* [[Словачка]] - [[Словачки јазик]] - [[Словачка литература]] - [[Словачка култура]]
 
* [[Србија]] - [[Српски јазик]] - [[Српска литература]] - [[Српска култура]]
 
* [[Украина]] - [[Украински јазик]] - [[Украинска литература]] - [[Украинска култура]]
 
* [[Чешка]] - [[Чешки јазик]] - [[Чешка литература]] - [[Чешка култура]]
 
== Словенски азбуки ==
* [[Белоруска азбука]]
* [[Бугарска азбука]]
* [[Македонска азбука]]
* [[Полска азбука]]
* [[Руска азбука]]
* [[Словачка азбука]]
* [[Српска азбука]]
* [[Украинска азбука]]
* [[Чешка азбука]]
 
[[Категорија:Словени]]
941.847

уредувања