Разлика помеѓу преработките на „Славеносрпски јазик“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Славеноспрски јазик (славяносербскій / ''slavjanoserbskij'' или словенскій ''slovenskij'') е форма на [[српски јазик]] што најмногу била користена на крајот на 18 век и почетокот на 19 век од срското население во [[Војводина]], во дијаспората и други делови на [[Хапсбуршка монархија|Хапсбуршка монархија]]. Славеносрпски јазик бил под големо влијание на Црковнословенски јазик и од руски јазик во тогашно време.
 
== Види исто така ==
941.847

уредувања