Систематика: Разлика помеѓу преработките

Одземени 22 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: id:Sistematika)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Systema Naturae cover.jpg|Линеовата книга за систематика ,,Systema naturae"|thumb|220px]]
'''Систематиката''' е [[Биологија|биолошка]] [[наука]] чијшто предмет на проучување е разнообразието и класификацијата на [[Организам|организмите]] ([[Археа|археи]], [[Бактерија|бактерии]], [[Протиста|протисти]], [[габи]], [[растенија]] и [[животни]]). Целта на систематиката е ''детерминација на [[филогенија]]та''. [[Систематичари]]те наидуваат на големи тешкотии при нивната работа, поради обемноста на [[Жив свет|живиот свет]]. Секоја година се опишуваат нови видови, посебно од недоволно [[Истражување|истражените]] подрачја на [[Земја]]та, како тропските. Денес се претпоставува дека на Земјата живеат вкупно околу 40 милиони видови на организми.
 
== Систематски начини на проучување ==
 
1. '''''Таксономија'''''- Нејзин предмет на проучување се идентификацијата и именувањето на организмите. Уште [[Антика|античкиот]] грчки [[философ]] [[Аристотел]] ја започнал дискусијата за таксономијата. За време на [[1700]]- тите, [[Шведска|шведскиот]] [[Ботаника|ботаничар]] [[Карл Лине]] ги класифицирал сите тогаш познати организми во две големи групи: царството на [[растенија]] и царството на [[животни]]. [[Роберт Витакер]] во [[1969]] предложил пет царства: растенија, животни, габи, протисти и монери. Подоцна биле дадени други предлози со дури уште повеќе царства. Најновите истражувања сугерираат на три големи царства: [[архебактерии]], [[бактерии]] и [[еукариоти]], меѓутоа денес најчесто се среќаваме со Витакеровата поделба на живиот свет, и со ''хиерархиската класификација и именување на организмите'', кои ги развил Карл Лине:
 
 
941.847

уредувања