Разлика помеѓу преработките на „Синтеза“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Зборот '''синтеза''' (латински: [[synthesis]]- спојува) има најразлични значења.
 
* Во [[хемија]]та означува [[хемиска реакција]] на соединување на два [[реактант]]и.
 
[[Категорија:Хемија]]
[[Категорија:Никулец]]
941.847

уредувања