Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Личност)
с (Бот: козметички промени)
 
Овој султан преземал неколку административни реформи за обновување на турската армија и спасување на империјата. Против овие реформи се спротиставиле неколку големи феудалци во империјата, а веднаш по тоа дошле и неколку бунтови. Во [[1807]] година бил заменет од власта. Една година подоцна бил убиен по заповед од братувчед му [[Мустафа IV]].
{{Биог-никулец}}
 
{{Отомански султани}}
 
[[Категорија:Отомански султани]]
[[Категорија:Отоманска империја]]
 
 
{{Биог-никулец}}
 
{{Отомански султани}}
 
[[af:Selim III]]
941.847

уредувања