Разлика помеѓу преработките на „Седма крстоносна војна“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
|place=[[Дамиета]]
|result=Победа на [[Мамлуци]]те
|combatant1=[[Christendom]], [[Римска католичка црква|Католицизам]]<br />[[Западна Европа|Западно европски]] [[Христијани]],
|combatant2=[[Мамлуци]],<br />и други [[Муслиман]]и
|combatant3=
|commander1=[[Луј IX од Франција|Луј IX]] <br />[[Роберт I од Артоис]]
|commander2=[[Baibars]]<ref>Church Triumphant: A History of Christianity Up to 1300 By E. Glenn Hinson, pg.393</ref>
|commander3=
'''Седмата крстоносна војна''' се водела од [[1248]] до [[1254]] година и ја предводел [[Франција|францускиот]] крал [[Луј IX]] Свети против [[Египет]]. Крстоносците го освоиле Дамиет, но Луј бил заробен близу [[Каиро]], при што подходот бил откажан и кралот ослободен со откуп.
 
== Белешки ==
<references />
 
941.847

уредувања