СУ „Илија Николовски Луј“ - Скопје: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот: козметички промени)
 
'''Средното училиште "Илија Николовски Луј"''' се наоѓа во [[Скопје]], [[општина]] - [[Општина Центар|Центар]].
== Формирање и развојот ==
Музичко-балетскиот училишен центар „Илија Николовски - Луј“ од [[Скопје]], основан 1945 година, е училиште од посебен интерес за државата. Во него се образуваат кадри од музичката и балетската уметност и како единствен центар од ваков вид тој претставува јадро од кое произлегуваат идните музички и балетски уметници и педагози, кореографи, диригенти, композитори и други музички и балетски културни дејци.
 
Образовниот профил музичар изведувач ги опфаќа следниве професии: [[пијанист]], [[виолинист]], [[виолист]], [[виолончелист]], [[контрабасист]], [[гитарист]], [[харфист]], [[флејтист]], [[обоист]], [[кларинетист]], [[саксофонист]], [[хорнист]], [[тромбонист]], [[фаготист]], [[трубач]], [[соло пејач]], [[хармоникаш]], изведувач на [[ударни инструменти]].
 
== Учество на натпревари ==
==Освоени награди==
== Познати личности кои учеле во ова училиште ==
* [[Ирена Ветерова]] - светски позната балерина
 
== Познати личности кои предавале во ова училиште ==
 
== Надворешни врски ==
* http://ilijanikolovskilujsk.schools.edu.mk Веб страница на училиштето
* [http://www.schools.edu.mk/ Портал на основни и средни училишта во Република Македонија]
* [http://www.mon.gov.mk/ Официјална веб страница на Министерството за образование и наука]
 
{{никулец}}
 
[[Категорија:општинаОпштина Центар]]
[[Категорија:Скопје]]
[[Категорија:Средни училишта во Скопје]]
941.847

уредувања