Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ca:Agència Espacial Federal Russa)
с (Бот: козметички промени)
|слика = RKA_Logo.svg
|опис = логото на РФВА
|основана = 1992<br />''{{smaller|(предходно [[Советска вселенска програма]], 1922-1991)}}''
|акроним = RKA
|станица = [[Бајконур]], [[Плесетск]]
Од март [[2004]] [[Анатоли Перминов]] е генерален директор на агенцијата.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.roscosmos.ru/ Официјален веб-сајт] {{ru}}
* [http://www.roscosmos.ru/index.asp?Lang=ENG RKA Официјален веб-сајт] {{en}}
* [http://www.federalspace.ru/science0615.asp?Lang=RU 2006-2015 RKA Fundamental Space Research Program]
* [http://www.space-ru.com/ Russian Space Program]
 
{{НВП}}
941.847

уредувања