Разлика помеѓу преработките на „Роман“

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
Некои од карактеристичните жанрови во кои се користи романот како форма се:
 
* Научна фантастика
* Фантастика
* Крими-романи
* Романси
* Шпионски романи
* Социјални романи, итн.
 
Иако речиси сите писатели во некоја фаза од својот креативен живот пишувале романи, некои попознати романописци се: [[Венко Андоновски]], [[Петре М. Андреевски]], [[Џемс Џојс]], [[Франц Кафка]], [[Џорџ Орвел]], [[Стале Попов]], [[Едгар Алан По]], [[Иво Андриќ]], [[Жан Жак Русо]], [[Агата Кристи]], и др.
 
 
== Надворешни врски ==
 
*{{en}} [http://www.peacecorpswriters.org/pages/depts/resources/resour_writers/100daysbook/bk100da.html Како да напишете роман во 100 дена или помалку]
 
* {{en}} [http://www.peacecorpswriters.org/pages/depts/resources/resour_writers/100daysbook/bk100da.html Како да напишете роман во 100 дена или помалку]
 
[[Категорија:Литература]]
 
[[ar:رواية (أدب)]]
[[bg:Роман]]
941.847

уредувања