Разлика помеѓу преработките на „Римски диктатор“

Додадени 3 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Ако пак, за да ги задржи диктаторските овластувања и моќ, ја продолжува состојбата на вонредна опасност, предизвикувајќи кризи, тогаш неговата власт се нарекува [[терор]], а тој станува [[терорист]].
 
== Попис на римските диктатори ==
* 501 г. п.н.е. – [[Тит Ларциј]]
* [[Марко Фуриј Камил]] – пет мандати
* 46 г. п.н.е. и 45/44 г. п.н.е. – [[Гај Јулиј Цезар]], "Dictator - rei gerendae causa" & од 44 г. п.н.е. "Dictator perpetuus"
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
[[Категорија:Римска империја]]
[[Категорија:Римски титули]]
 
 
[[ar:دكتاتور روماني]]
[[de:Römischer Diktator]]
[[en:Roman dictator]]
[[es:Dictador romano]]
[[et:Diktaator (Vana-Rooma)]]
[[esfi:DictadorRooman romanodiktaattori]]
[[fr:Dictateur (Rome antique)]]
[[kohe:독재관דיקטטור]]
[[hu:Dictator]]
[[id:Diktator Romawi]]
[[it:Dittatore romano]]
[[heja:דיקטטור独裁官]]
[[huko:Dictator독재관]]
[[ms:Diktator Rom]]
[[nl:Dictator (Rome)]]
[[ja:独裁官]]
[[no:Diktator (romersk)]]
[[pt:Ditador romano]]
[[ro:Dictator roman]]
[[ru:Диктатор (Древний Рим)]]
[[sh:Rimski diktator]]
[[sr:Римски диктатор]]
[[sh:Rimski diktator]]
[[fi:Rooman diktaattori]]
[[sv:Romersk diktator]]
[[tr:Roma diktatörü]]
941.847

уредувања