Разлика помеѓу преработките на „Региони во Франција“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''[[Франција]]''' се дели на 26 '''региони''' ([[фр.]] ''régions''), од кои 21 се [[континентална Франција|континентални]], еден е островот [[Корзика]], и четири се [[прекуморски француски региони|прекуморски]]. Регионите понатаму се делат на меѓу 1 и 8 [[Гранцуски департмани|''департмани'']].
 
== Општи карактеристики ==
Во континентална Франција (освен Корзика), [[просек|просечната]] површина на регион е 25,809 km² (околу површината на [[Република Македонија]]), што е една петтина од просечната површина на [[сојузни држави во САД|сојузната држава во САД]], и само 4% од просечната површина на една канадска провинција, но за 15% поголема од просечната површина на [[сојузни покраини во Германија|германска покраина]], и за 67% поголема од просечната површина на [[Региони во Англија|регион во Англија]].
 
Просечниот регион во Франција е сочинет од четири ''департмани''.
 
== Улога ==
Регионите немаат законодавна автомонима, нити пак можат да донесуваат регулативи. Секој има свои давачки (со поголеми давачки добиваат помал дел буџет од државата) и имаат видни, но не баш големи буџети под управа на [[Регионални совети во Франција|регионални совети]] со номинирани застапници од департманските собранија и главните општини во регионот.
 
Освен овие правни должности, регионите имаат значителни дискрециони трошоци за инфракструктура (образование, јавен транспорт, помош на универзитети и изтражни тела, помош за [[претприемач]]и). Заради ова, претседателствувањето на еден богат регион како [[Ил-де-Франс]] или [[Рона-Алпи]] е прилично високопрофилна функција.
 
== Региони ==
 
{{France Regions Labelled Map}}
 
== Видете исто така ==
* [[Административна поделба на Франција]]
* [[Знамиња на француските региони]]
 
== Надворешнио врски ==
* [http://lessites.service-public.fr/cgi-bin/annusite/annusite.fcgi/loc1?lang=uk Локални веб-сајтови по регион]
* [http://www.francesouth.com/france_map.htm Карти на Франција]
 
 
941.847

уредувања