Разлика помеѓу преработките на „Сите го сакаат Рејмонд“

с
Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Телевизиска емисија; козметички промени
с (Бот Менува: ru:Все любят Рэймонда)
с (Бот: Промена на шаблон: Инфокутија Телевизиска емисија; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{ Инфокутија Телевизисказа телевизиска емисија
| show_name = Сите го сакаат Рејмонд
| image =
| runtime = 30 минути
| creator = [[Филип Розентал]]
| starring = [[Реј Романо]](Рејмонд)<br />[[Патриша Хитон]](Дебра)<br />[[Бред Герет]](Роберт)<br />[[Моника Хоран]](Ејми)<br />[[Медлин Суитн]](Али)<br />[[Дорис Робертс]](Мари)<br />[[Питер Бојл]](Френк)
| country = {{САД}}
| network = [[CBS]]
''Сите го сакаат Рејмонд'' кај нас се емитува на [[Сител телевизија]].
 
== Позадина ==
Базирана на вистински искуства на [[Реј Романо]], ''Сите го сакаат Рејмонд'' премиерно се прикажа на [[13 септември]] [[1996]]. на [[CBS]]. Серијата е продуцирана од [[HBO]], [[Worldwide Pants]] во асоцијација со [[Where’s Lunch?]]. Иако првата сезона не беше многу гледана главно поради лошиот термин петок навечер, понатамошните сезони се емитуваа во нов термин и ја победуваа конкуренцијата. Една од најсилните конкуренти во тој термин беше [[Ели МекБил]]. Последната епизода беше емитувана на [[16 мај]] [[2005]], а според гледаноста се наоѓа позади сериите ''[[М*А*S*H]], [[На здравје]], [[Married... with Children]], [[Сајнфелд]], [[Home Improvement]], [[Луд по тебе]], [[Сексот и градот]], [[Фрејзер]] и [[Пријатели]]'', а пред ''[[Вил и Грејс]] и [[Кралот на Квинс]]''.
 
== Гледаност ==
Американска гледаност по сезона, според рејтинзите на Нилсен.
 
! | ТВ сезона
! | Рангирање
! | Гледачи<BRbr />(во милиони)
 
|- style="background-color:#E0E0E0"
|}
 
== Глумците по Сите го сакаат Рејмонд ==
* [[Бред Герет]] моментално глуми во ситкомот ''[[До смрт]]''.
* [[Патриша Хитон]] оваа есен ќе глуми во нов ситком ''[[Пак до тебе]]'' (Back to you), заедно со [[Келси Грамер]], ѕвездата од [[Фрејзер]].
* [[Питер Бојл]] почина од срцева болест на [[12 декември]] [[2006]].
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.cbs.com/primetime/everybody_loves_raymond/ Официјална страна на CBS]
* [http://www.everybodylovesray.com/ Официјална страна]
* [http://www.rayromano.com/gallery/outtakes/ Грешки при снимање]
* {{imdb title|id=0115167|title=Everybody Loves Raymond}}
 
[[Категорија:Американски филмови]]
 
941.847

уредувања