Разлика помеѓу преработките на „Радиојаглеродно датирање“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Радиокарбонско датирање''' е радиометриски метод за датирање кој го употребува природниот постоечки изотоп на [[Јаглерод|јаглерод]]-14 (14C) за да ја одреди староста на јаглеродните материјали до старост од 60 000 години пред н.е.
 
Техниката на радиокарбонско датирање била откриена од [[Вилард Либи]] и неговите колеги во 1942 година во времето кога тој бил редовен професор на Универзитетот во Чикаго. Либи проценил дека пеостојаната на радиоактивна концентрација на променливиот јаглерод-14 би била отприлика 14 распаѓања во минута (dpm) по грам. Во 1960, за оваа работа тој бил награден со [[Нобелова награда|нобелова награда]] за [[Хемија|хемија]].
 
 
941.847

уредувања