Прасловенски јазик: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Менува: an:Idioma protoeslavo)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Прасловенскиот јазик''' е прајазикот од којшто произлегуваат [[Старословенски јазик|старословенскиот]] и покасно сите други [[Словенски јазици|словенски јазици]]. Се зборувал пред [[7 век]]. Прасловенскиот произлегол од хипотетичкиот [[индоевропски прајазик]].
 
Прасловенскиот јазик не е документиран писмено и затоа во научните истражувања е реконструиран преку аплицирање на [[компаративно-историски метод|компаративно-историскиот метод]] врз најстарите [[текст]]ови напишани на старословенски јазик и другите најблиски индоевропски јазици – [[балтички јазици|балтички]] и [[германски јазици|германски]].
941.847

уредувања