Разлика помеѓу преработките на „Полимеризација“

Додадени 9 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: hi:बहुलकीकरण)
с (Бот: козметички промени)
'''Полимеризација''' е процес во кој доаѓа до сврзување на поголем број помали [[молекул|молекули]] ([[мономер|мономери]]), при што се образуваат големи молекули ([[полимер|полимери]]), без да се добиваат други [[производ|производи]].
 
[[СликаПодатотека:Polyethene.JPG|right]]
 
Реакцијата може да се одвива со прости меѓусебни поврзувања, адиција на исти молекули или различни молекули или со кондензација т.е. со одземање на вода, амоњак или други едноставни соединенија. Полимерот има исти хемиски состав како и молекулот од кој тој е настанат, но единствената разлика е во тоа што тој има поголема молекулска маса. Оваа реакција е од големо значење во органската хемија и на неа е заснована индустријата за производство на пластични маси.
 
Ова откритие важно од теоретска гледна точка, но уште поважна е можноста за практична примена на ваквите материјали. Тие можат да се користат за заштитни филтри против електромагнетна радијација за компјутерските монитори. Прозорските стакла превлечени со тенок филм од вакви материјали можат да се осветлуваал или затемнуваат во зависност од јачината на светлината. Исто така, важни се за изработка на соларни ќелии, екрани за мобилни телефони и мини телевизиски и компјутерски монитори. Најголема перспектива се гледа во можноста од нив да се изработуваат делови во електорниката што ке се сотојат само од еден молекул.
 
 
[[Категорија:Хемија]]
941.847

уредувања