Разлика помеѓу преработките на „Подземни води“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
== '''''Води''''' ==
 
'''Водите''' претставуват многу значаен природен фактор за животот на луѓето, за развојот на животинскиот и растителниот свет, како и на земјоделието. Тие се користат како енергетски извори, за наводнување, за рекреација и спорт како и води со лековити својства. Во зависност од релјефот и климата, во Република Македонија се наоѓаат '''подземни води и извори''', '''реки и езера'''.
 
== '''''Подземни води''''' ==
=== '''''Минерални извори''''' ===
 
Во Република Македонија има и '''''минерални извори'''''. Тие се делат на топли и студени извори. Во топлите изворитемпературата на водата е подолема од 20 °C, а во студените е помала од 20 °C. Топли извори има на 8 места и тие се преурадени во бањи, а студените се наоѓаат во близина на Скопје, Битола и Гевгелија.
 
[[Категорија:Геологија]]
941.847

уредувања