Разлика помеѓу преработките на „Пиринејски Полуостров“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
 
== Јазици ==
* [[Андора]]
** [[Каталонски]]
* [[Гибралтар]]
** [[Англиски]]
* [[Португалија]]
** [[Португалски]]
** [[Мирандиски]] (официјално признат)
* [[Шпанија]]
** [[Баскиски]]
** [[Шпански]] (исто така се нарекува Кастиљански)
** [[Каталонски]] (нарекуван [[Валенсиски]] во областа Валенсија)
** [[Галициски]]
** [[Астурски]] (официјално признат)
** [[Окитански]] (локалните жители го нарекуваат [[Арански]], официјално признат)
 
== Пред-Римски јазици ==
Следниве јазици биле говорени на Иберискиот Полуостров пред римската окупација:
 
* [[Луситански]]
* [[Аквитански (Баскија)]]
* [[Ибериски]]
* [[Келтибериски]]
* [[Тартесиски]]
 
== Историја ==
941.847

уредувања