Разлика помеѓу преработките на „Пирамида (геометрија)“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ar:هرم (شكل هندسي))
с (Бот: козметички промени)
{{внимание}}
 
[[СликаПодатотека:Pyramide rhombique.png|thumb|Правилна пирамида]]
 
== Дефиниција ==
Пирамидата претставува [[геометриско тело]] составено од [[основа]] која претставува многуаголник, и онолку бочни страни колку што има страни основата.
Пирамидата е дефинирана:
 
* Кога базата (која претставува многуаголник) е поставена во теоретска [[рамнина (математика)|рамнина]]
* Постои висина, чија почетна точка е во рамнината
* Крајните точки на висината се споени со базата
 
== Поделба ==
Во однос на базата пирамидите се поделени на:
 
* Триаголни (базата претставува [[геометриска слика]] - [[триаголник]])
* Четриаголни (базата претставува - [[четириаголник]])
* Повеќе страна пирамида (базата е повеќеаголен [[полигон]])
 
Пирамидата е правилна кога сите страни се еднакви по должина.
Во однос на аголот помеѓу висината и рамнината, пирамидите се поделени на:
 
* Рамни
* Коси
 
== [[Волумен]] и [[Плоштина]] ==
 
'''[[Формула]] за пресметување на волумен:'''
941.847

уредувања