Разлика помеѓу преработките на „Пета-“

Одземени 18 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во [[физика]]та и [[математика]]та, '''пета''' (''peta''; симбол '''P''') е [[СИ префикс|префикс]] во [[СИ]] кој означува 1×10<sup>15</sup> или 1&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000&nbsp;000. Усвојен во [[1975]] потекнува од [[грчки јазик|грчкиот збор]] &#960;&#941;&#957;&#964;&#949;πέντε, што значи ''пет'', бидејќи е еднаков со 1000<sup>5</sup>.
 
== Пример ==
== SI префикси ==
 
{{SI префикс}}[[Категорија:SI систем]]
{{никулец}}
 
[[Категорија:SI систем]]
 
[[br:Peta]]
941.847

уредувања