Разлика помеѓу преработките на „Персонификација“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: bg:Олицетворение)
с (Бот: козметички промени)
'''Персонификација''' е најпознатата и најчестата сложена [[тропа]]. Со оваа фигура на неживите нешта им се препишуваат особини на живи суштества. Всушност персонификација е кога се даваат човечки особина на нештата. Честа фигура е во [[поезија]]та.
 
== Пример ==
:Сонцето оди, заоѓа,
:девојка душа береше...
:„умри је боже девојка“...
{{Лит-никулец}}
 
 
[[Категорија:Литература]]
941.847

уредувања