Персиско писмо: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
| <font size="3">{{Arabiyyah|ﻋ}}</font> || <font size="3">{{Arabiyyah|ﻌ}}</font> || <font size="3">{{Arabiyyah|ﻊ}}</font>
| {{Semxlit|ејн}}
| {{Semxlit|ʻ}} / {{Semxlit|&lsquo;}} || {{IPA|[ʔ]}}
 
|- align="center"
|}
 
=== Други знаци ===
 
Следниве не се букви, туку разни ортографски облици на буквите, и во случајот на {{Semxlit|лам алеф}}, лигатура.
|}
 
== Видете исто така ==
* [[Персиска фонологија]]
* [[Персоарапско писмо]]
* [[Македонска транскрипција на персискиот јазик]]
 
[[Категорија:Азбуки со арапска основа]]
941.847

уредувања