Пентархија: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Брзо додавање категорија Христијанство (со користење на HotCat))
с (Бот: козметички промени)
* [[Ерусалим]] (св. [[Апостол Јаков]])
 
Првите четири градови, плус Ерусалим биле најголемите христијански центри во [[Римската Империја]] во [[4 век]], периодото кога Христијанството било официјално признаено и добило статус на рамноправна религија.
 
После арапските освојувања, само Константинопол останал во состав на Римското царство (Византија). Папата во Рим во овој период сѐ уште бил во голема мерка поврзан со Константинопол (сѐ до [[Големата шизма]]), Ерусалим и Александрија потпаднале под муслиманско владеење, додека Антиохија со векови продолжила да биде фронтна линија помеѓу Византија и [[Арапскиот Калифат]]. Со ова, но и со некои други тековни политичко-историски големи промени, идејата за постоење на пет најголеми административни центри на Христијанската Црква уште повеќе се оддалечила од реалноста.
 
== Источно-православната Пентархија во 17 век ==
Кога во [[1589]] година метрополитска [[Москва]] го добила статусот на независна патријаршија (што значи дека повеќе не била подредена на пораниешната Вселенската патријаршија на Константинопол), Православието ја вклучувало неа во новата Пентахрија, сочинета од Константинопол, Москва (на местото на Католички Рим), Антиохија, Ерусалим и Александрија.
 
[[Категорија:6 век во христијанството]]
[[Категорија:7 век во христијанството]]
[[Категорија:Христијанство]]
 
[[de:Pentarchie]]
[[pl:Pentarchia]]
[[sr:Пентархија]]
 
[[Категорија:Христијанство]]
941.847

уредувања