Разлика помеѓу преработките на „Паун“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Отстрането уредувањето на 77.87.146.229 (разговор), вратено на последната верзија на Brest-bot)
с (Бот: козметички промени)
| ordo = [[Кокошковидни]]
| familia = [[Фазани]]
| genus = '''''[[Пауни]]'''''<br /><small>[[Карл Линеј|Линеј]], 1758</small>
| subdivision_ranks = Видови
| subdivision =
''[[Индиски паун]]''<br />
''[[Јавански паун]]''<br />
}}
'''Паун''' ([[лат.]] ''Pavo'') се два [[вид (биологија)|вид]] на [[птица|птици]] од [[род (биологија)|родот]] [[Пауни]] од [[фамилија (биологија)|фамилијата]] [[Фазани]]. [[Африкански паун|Африканскиот паун]] е сместен во свој род, (лат. ''Afropavo''), но оваа статија не го третира него. Пауните се најпознати по својата екстравагантна [[опашка]] која ја отвораат како дел од [[додворување]]то. Женскиот паун е кафен или сивокафен.
 
Двата вида се:
* [[Индиски паун|Индиски (обичен) паун]], ''Pavo cristatus''
* [[Јавански паун|Јавански (зелен) паун]], ''Pavo muticus''
 
'''Индискиот паун''' води потекло од [[Индиски потконтинент|Индискиот потконтинент]]. Ова е национална птица на Индија.
'''Јаванскиот паун''' води потекло сѐ од [[Мјанмар]], па источно до [[Јава (остров)|Јава]]. Подложен е на истребување заради прекумерно ловење, како и намалување на големината и квалитетот на животната околина.
 
== Таксономија ==
Индискиот паун е [[монотипност|монотипен]], додека пак Јаванскиот има 3 подвида, ''P. muticus spicifer'', ''P. m imperator'' и номинираниот ''P. m. muticus''.<ref>Madge, S. и P. McGowan (2002) Pheasants, Partridges and Grouse ISBN 0-7136-3966-0</ref>
 
[[Податотека:Green Peafowl Male.jpg|thumb|250px|right|Јавански паун]]
 
== Перје ==
Машкиот Индиски паун има светкаво-прелеаво синозелено или зелено перје. Таканаречената „опашка“ всушност не е вистинска опашка, туку многу издолжено перје на задникот. Опашката има низа очи кои најдобро се гледаат кога таа е отворена. Обата вида имаат [[пувка|пувки]] на главата.
 
Such interference-based ''structural color'' is especially important in producing the peacock's iridescent hues (which shimmer and change with viewing angle), since interference effects depend upon the angle of light, unlike chemical pigments.
 
== Поведение ==
[[Податотека:Peacock rear - melbourne zoo.jpg|thumb|right|250px|Поглед на перјето на Индиски паун одзади]]
 
Во сезоната за парење често испуштаат многу гласни и високи крици.
 
== Исхрана ==
Пауните се сејадни и јадат растителни делови, цветни ливчиња, семки, инсекти и други членконоги, влечуги и водоземци.
 
Заедничко со другите членови на редот [[Кокошки]] им е што мажјаците имаат стапални боцки кои главно ги користат во борби.
 
== Живеалиште ==
Азијатските пауни спаѓаат во ниша слична на [[Geococcyx|roadrunners]], [[птица-секретарка]], и [[сирема]]та. Сите овие птици ловат мали животни како [[членконоги]] на земјата и високата трева и [[крап]]чиња во потоци.
 
Заради човековото вмешување во нивните природни територии, пауните и луѓето доаѓаат во сѐ поголем контакт. Заради нивната природна убавина некои не сакаат да ги прогласат за штетници, но нивното присуство може да предизвикува вознемирувања.
 
== Видете исто така ==
{{commons|Peacock}}
* [[Африкански паун]]
* [[Јавански паун]]
 
== Наводи ==
<div class="references-small" style="-moz-column-count:2; column-count:2;">
<references/>
</div>
 
== Надворешни врски ==
* [http://database.amyspeacockparadise.com/ Датотека на видови пауни] {{en}}
* [http://www.peafowl.org/ARTICLES/index.htm База на знаење при Обединетото здружение за пауни] {{en}}
941.847

уредувања