Делумен притисок: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Парцијален притисок''' на еден [[гас]] е [[притисок]]от којшто би го имал тој гас кога самиот би го исполнувал [[волумен]]от што го зафаќа кога се наоѓа во [[смеса]] со други гасови. Вкупниот притисок, пак, на таа смеса од гасови е збир од парцијалните притиосци на секој гас кој влегува во смесата. Ова тврдење е попознато и како [[Далтонов закон]].
 
[[Категорија:Физика]]
941.847

уредувања