Разлика помеѓу преработките на „Паоло Веронезе“

Додадени 19 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: cs:Paolo Veronese)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Paolo Veronese 007.jpg|300px|thumb|''[[Гозбата во Левиевиот дом]]'' (1573), едно од најголемите платна на XVI век. Содржината на сликава довела до истрага од страна на Инквизицијата.]]
[[СликаПодатотека:The_Family_of_Darius_before_Alexander_by_Paolo_Veronese_1570.jpg|thumb|right|300px|''[[Семејството на Дариј пред Александар]]'' (1570)]]
'''Паоло Веронезе''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Paolo Veronese''), ([[1528]] – [[19 април]] [[1588]]) бил важен [[Венеција|венецијански]] [[Ренесанса|ренесансен]] [[сликар]]. Родено име му било '''Паоло Каљиари''' или '''Паоло Калиари''' (''Paolo Cagliari'' или ''Paolo Caliari''). Го завикале „Веронезе“ бидејќи родум бил од [[Верона]].
 
Сликал и [[олтар]]и, слики на митолошки теми и портрети. Во цикулација се и голем број на композициони скици во молив, мастило и туш, студии на тела во креда, како и [[кјароскуро]] модели и рикорди. Тој стоел на чело на неговата семејна ликовна работилница сѐ до неговата смрт во [[1588]] год.
 
== Познати дела ==
 
* ''[[Алегорија на Мудроста и Силата]]''
* ''[[Битка кај Лепанто (Веронезе)|Битка кај Лепанто]]''
* ''[[Гозбата во Левиевиот дом]]''
* ''[[Лукреција (Веронезе)|Лукреција]]''
* ''[[Портрет на Даниеле Барбаро]]''
* ''[[Свадбата во Кана]]''
* ''[[Семејството на Дариј пред Александар]]''
 
== Надворешни врски ==
941.847

уредувања