Панкреас: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
* Клетки на [[Лангерхансови островца|лангерхансовите островца]] - во кои се синтетизираат хормоните.
 
Значи, ацинусите се егзокрината компонента на панкреасот, додека лангерхансовите островца се ендокрината. Од своја страна, лангерхансовите островца се изградени од два типа на клетки, и тоа αα клетки и ββ клетки. Првите го излачуваат глукагонот, за разлика од вторите чијашто функција е лачење на инсулин.
 
== Физиологија ==
941.847

уредувања