Разлика помеѓу преработките на „Основи на математиката“

с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
Некои современи [[теорија|теории]] во философијата на математиката го порекнуваат постоењето на основи во првичен смисол. Некои теории се задржуваат на [[математичка практика|математичката практика]], и се стремат да ја опишат и анализираат фактичката работа на математичарите како [[општествена група]]. Други се обидуваат да создадат [[когнитивистика на математиката]], задржувајќи се на човековото сфаќање како извор на издржаноста на математиката при нејзината примена во вистинскиот свет. Споре довие теории, основите лежат само во човековата мисла, а не во некакви објективни надворешни творби. Ова продолжува да биде спорно.
 
== Наводи ==
* [[:en:Foundations of mathematics#Референци|На англиската верзија]]
 
== Видете исто така ==
* [[Епистемологија]]
* [[Математичка логика]]
* [[Квази-емпирицизмот во математиката]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.math.psu.edu/simpson/hierarchy.html Што е „Основи на математиката“?] {{en}}
* [http://www.math.psu.edu/simpson/papers/philmath/ Логиката и математиката] {{en}}
941.847

уредувања