Онондази: Разлика помеѓу преработките

Додадени 35 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Менува: nl:Onondaga (volk))
с (Бот: козметички промени)
{{Етничка група
|група= Онондага </br>Onöñda'gega'</br>Onondaga
|слика= [[СликаПодатотека:onondaga flag.jpg|150п|Амблемот на Онондага]]
|вкупен= 80.000+
|регион1 = {{flagcountry|United States}}&nbsp;<small>([[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]])</small>
'''Онондага''' ''([[Онондага јазик|Онон.]] Onöñda'gega' ''или ''народот од брдата'') е еден од конститутивните народи на [[ирокези|ирокеската]] (''Haudenosaunee'') конфедерација. Нивната традиционална татковина е околината на [[Онондага Округ]]от во [[САД|американската]] сојузна држава [[Њу Јорк (сојузна држава)|Њу Јорк]]. Нарекувани се и '''Чувари на огнот''' (Kayečisnakweˀnì•yuˀ<ref>Rudes, B. ''Tuscarora English Dictionary'' Toronto: University of Toronto Press, 1999</ref>.
 
== Села ==
* '''Ахаует''', (?).
* '''Десерокен'''.
* '''Гадокват''', денешен [[Бревертон, Њу Јорк]].
* '''Генентаха''', на езерото [[Онондага (езеро)|Онондага]].
* '''Гиствиахна''', Во долината Онондага.
* '''Онондага''', племенско средиште и главен град на ирокескиот сојуз. Се наоѓал на неколку локации.
* '''Онондагара''', на реката [[Онондага (река)|Онондага]].
* '''Онондагегаге''', западно од Лоуер Ебенезер, округ [[Ерие, Њу Јорк|Ерие]].
* '''Ононтатакет''',на реката [[Сенека (река)|Сенека]].
* '''Отиханагве''', на устието на [[Салмон Ривер]].
* '''Теиононтатасес''', (?).
* '''Тгасунто''', (?).
* '''Туенхо''', jужно од бревертон, на западната страна од езерото Онеида.
* '''Туеадасо''', во близината на [[Џејмсвил, Њу Јорк]].
 
== Види исто така ==
* [[Онондага јазик]]
 
== Референци ==
* Calloway, Colin G. (2004). ''First Peoples'' (2nd Ed.). Boston: Bedford/St. Martin's. ISBN 0-312-39889-1.
* [http://factfinder.census.gov/servlet/DTTable?_bm=y&-context=dt&-ds_name=DEC_2000_SF1_U&-CONTEXT=dt&-mt_name=DEC_2000_SF1_U_P001&-mt_name=DEC_2000_SF1_U_P003&-tree_id=4001&-transpose=N&-redoLog=true&-all_geo_types=Y&-_caller=geoselect&-geo_id=label&-geo_id=25000US2570&-search_results=25000US2570&-format=&-_lang=en&-show_geoid=Y Onondaga Reservation, New York] United States Census Bureau
{{reflist}}
[[Податотека:Onondaga Village Allen.jpg|thumb|300px|Нападот на Онондага селото (гравура на [[Самуел де Шамплен]])]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.onondaganation.org Onondaga Nation web page]
 
 
<br />{{Ирокези}}
 
[[Категорија:Ирокези]]
941.847

уредувања