Разлика помеѓу преработките на „Огнена Земја“

Додадени 12 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: os, sq Брише: gl Менува: es)
с (Бот: козметички промени)
 
Западниот дел припаѓа на [[Чиле]], а источниот дел на [[Аргентина]].
[[СликаПодатотека:NASA Tierra del Fuego image.jpg|мини|250п|Сателитска снимка на архипелагот Огнена Земја]]
== Географија ==
Огнена Земја се састои од Голем Остров, површина од 47.992 -{km}-², што го прави 29. остров по големина во светот, и пет нешто помали острови, ио многубројни островчиња и карпи одвоени со многу канали. Внатрешноста на Огнене Земје е ридеста, а климата е често многу ладна.
 
Двата најголеми градови се [[Ушуаја]] и [[Рио Гранде]], двата се во [[Аргентина]], а најголемиот врв е [[Дарвин (Чиле)|Дарвин]] со 2.488 метри во Чиле.
== Надворешни врски ==
* [http://www.tierradelfuego.org.ar/ Званична аргентинска презентација Огњене Земље] {{es}}
 
 
 
[[Категорија:Острви]]
941.847

уредувања