Нилосахарски јазици: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: cs:Nilosaharské jazyky)
с (Бот: козметички промени)
}}
'''Нилосахарските јазици''' се хипотетичка група на јазици што се зборуваат во централна и источна [[Африка]]. Воглавно, јазиците се зборуваат во пустината [[Сахара]] и околу реката [[Нил]]. Оваа група на јазици опфаќа околу 11 милиони луѓе.
== Јазици ==
=== Поделба според Џозеф Гринберг ===
Според лингвистот Џозеф Гринберг, во оваа фамилија на јазици влегуваат следните јазични групи:
# Комуски јазици ([[Комански јазици]] и [[Гумуски јазик]])
## [[Кунама јазик]]
## [[Берта јазик]]
## [[Источносудански јазици]] (вклучувајќи и [[Нубиски јазици]] и [[Нилски јазици]])
 
=== Поделба според Бендер 1997 ===
 
Бендер истите јазици ги класифицирал на следниот начин:
#### Гумуски јазици
 
=== Ехрет 2001 ===
In his reconstruction of Nilo-Saharan, [[Christopher Ehret]] classifies them in a more detailed fashion, excluding Gumuz and Kadu but moving Songhay deeper into the family.
 
********** [[Сурмиски јазици]]
********** Нилски јазици
 
 
 
[[Категорија:Нило-сахарски јазици]]
941.847

уредувања