Низа (математика): Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
* Ако низата е монотона опаѓачка:
::<math>x_n-x_{n-1} \le 0</math> или <math>\frac{x_n}{x_{n-1}} \le 1</math>
 
 
[[Категорија:Математика]]
941.847

уредувања