Национална партија (Уругвај): Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox_Political_Party |
party_name = Partido Nacional <br /><small>''Национална партија''</small> |
colorcode = #1E90FF |
party_logo = [[Податотека:Flag of the National Party (Uruguay).svg|border|200px]] |
leader = [[Мануел Орибе]] |
foundation = [[19 септември]] [[1836]] |
ideology = [[Конзерватизам]],<br />[[Либерален конзерватизам]] |
headquarters = [[Монтевидео]], [[Уругвај]] |
international = [[Христијанско-демократска организација на Америка]] (набљудувач) |
 
 
'''Националната партија''' (''Partido Nacional'' на [[шпански]]), исто позната како '''Белата партија''' (''Partido Blanco''), е најголема [[десничарска]] [[либерален конзерватизам|либерлно-демократска]] [[политичка партија]] во [[Уругвај]].
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.partidonacional.com.uy/ Официјално веб место]
 
 
 
[[Категорија:политички партии во Уругвај]]
 
 
[[Категорија:политичкиПолитички партии во Уругвај]]
 
[[ca:Partit Nacional de l'Uruguai]]
[[fr:Parti national (Uruguay)]]
[[it:Partido Nacional Uruguay]]
[[ja:国民党 (ウルグアイ)]]
[[ne:राष्ट्रिय पार्टी (उरुग्वे)]]
[[ja:国民党 (ウルグアイ)]]
[[pl:Partia Narodowa (Urugwaj)]]
[[pt:Partido Nacional (Uruguai)]]
941.847

уредувања