Разлика помеѓу преработките на „Надворешна Монголија“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ja:外モンゴル)
с (Бот: козметички промени)
'''Надворешна Монголија''' ([[Монголски јазик|монголски]]: Ар монгол, [[Манчуски јазик|манчуски]]: Tulergi Monggo, {{zh-cp |c=外蒙古|p=Wài Měnggǔ}}) била главниот дел на Богдо Ханатот на Монголија, кој прогласил независност на [[29 декември]] [[1911]] година. Надворешна Монголија се состоела од следните четири провинции, подредени од исток кон запад:
 
* [[Чечен Кан провинција]]
* [[Тошијету Кан провинција]]
* [[Сајин Нојан Кан провинција]]
* [[Џасагту Кан провинција]]
 
Денес, многу поретко се користи името за да се означи денешната република Монголија, која горе-долу ја завзема истата површина. Исто така, Република Тува што е во склоп на Русија, била во рамките на Монголија.
 
== Видете исто така ==
* [[Внатрешна Монголија]]
* [[Монголија]]
 
[[Категорија:Монголија]]
941.847

уредувања