Муслимански освојувања: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: sv:Islamiska expansionen)
с (Бот: козметички промени)
[[ImageПодатотека:Age-of-caliphs.png|350px|thumb|right|Age of the [[Caliph]]s {{legend|#a1584e|Експанзија во времето на [[Мухамед]], 622–632/A.H. 1-11}} {{legend|#ef9070|Експанзија во времето на [[Праведен калифат|Праведниот калифат]], 632–661/A.H. 11-40}} {{legend|#fad07d|Експанзија во времето на [[Омејади|Омејадите]], 661–750/A.H. 40-129}}]]
 
'''Муслиманските освојувања''' ([[632]]-[[732]]), ([[арапски]]: فتح, Фатах, отворање,), исто така познати и како исламски освојувања или арапски освојувања,<ref>Martin Sicker (2000), ''The Islamic World in Ascendancy: From the Arab Conquests to the Siege of ''Vienna'', 'Praeger.</ref> започнале верднаш по смртта на исламскиот пророк [[Мухамед]]. Во текот на својот живот, [[Мухамед]] успеал да воспостави нова политичка унифицирана политика на [[Арапски полуостров|Арапскиот полуостров]]. Во времето на [[Праведен калифат|Праведниот калифат]] и [[Омејади|Омејадите]], муслиманската власт доживеала најголема експанзија на териториите на [[Азија]], [[Африка]] и дел од [[Европа]]. Големата муслиманска империја во своите најдобри времиња се простирала на териториите на [[северозападна Индија]], [[централна Азија]], [[Блиски исток|Блискиот Исток]], [[Северна Африка]], [[јужна Италија]], како и на [[Пиринејски полуостров|Пиринејскиот полуостров]]. Муслиманските освојувања довеле до пропаѓање на [[Сасанидско царство|Сасанидското царство]] и до големи територијални загуби на [[Византија]].
 
 
== Notes ==
{{reflist}}
 
== referenci ==
* Edward Gibbon, [http://etext.library.adelaide.edu.au/g/gibbon/edward/g43d/chapter51.html ''History of the Decline and Fall of the Roman Empire''] Chapter 51
* Fred Donner, [http://www.fordham.edu/halsall/med/donner.html ''The Early Islamic Conquests''] Chapter 6
* Mark Graham, "How Islam Created the Modern World" (2006) ISBN 15900804321-59008-043-2
* Hugh Kennedy, ''The Great Arab Conquests: How the Spread of Islam Changed the World We Live in'' (2007) ISBN 03068158500-306-81585-0
 
[[CategoryКатегорија:Исламски освојувања| ]]
 
[[ar:الفتوحات الإسلامية]]
941.847

уредувања