Разлика помеѓу преработките на „Фелисити Хафман“

Одземени 5 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Infobox actor; козметички промени
с (Бот: Промена на шаблон: Infobox actor; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија за глумец
{{Infobox actor
| name = Фелисити Хафман
| image = Huffman cropped.jpg
| caption = Фелисити Хафман
| birthname = ''Фелисити Кендал Хафман''
| birthdate = [[9_декември9 декември|9 Декември]] [[1962]]
| location = {{flagicon|USA}} Бедфорд, [[Њу Јорк]], [[САД]]
| spouse = [[Вилијам Х. Мејси]] (1997-)
| goldenglobeawards = '''Најдобра актерка - филм (драма)'''<br />2006, за филмот ''[[Трансамерика]] (Transamerica)''
| emmyawards = '''Најдобра актерка - комични серии'''<br />2005, за серијата ''[[Очајни домаќинки]]''
| sagawards = '''Најдобра актерка - комични серии'''<br />2005, за серијата ''[[Очајни домаќинки]]''<br />2006, за серијата ''[[Очајни домаќинки]]''
| awards = '''NBR награда за најдобра актерка'''<br />2005, за филмот ''[[Трансамерика]] (Transamerica)''
}}
 
'''Фелисити Кендал Хафман''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Felicity Kendall Huffman''), родена [[9_декември9 декември|9 Декември]], [[1962]] е [[САД|американска]] актерка, позната по нејзината улога како ''[[Линет Скаво]]'' во серијата '''„[[Очајни домаќинки]]“'''. Оваа улога и донесе [[Еми]] награда. Добила одлични критики за нејзината улога во независниот филм '''[[Трансамерика]] (Transamerica)''', за којашто доби и [[Златен глобус]]. Хафман освоила осум значајни награди, и била номинирана десет пати, вклучувајќи ја и номинацијата зa [[Оскар]].
 
== Биографија ==
 
=== Личен живот ===
Фелисити е мажена за [[актер|актерот]] [[Вилијам Х. Мејси]] ([[Англиски јазик|англиски]]: ''William H. Macy''), со кого има две ќерки Софија Грејс (родена на [[1_август1 август|1 Август]], [[2000]]) и Џорџија Грејс (родена на [[14_март14 март|14 Март]], [[2002]]). Тие се венчале на [[6_септември6 септември|6 Септември]], [[1997]]. Заедно со својот сопруг се појавила во многу филмови, како и во [[телевизија|телевизиски]] и [[сцена|сценски]] настапи, како што се [[телевизија|ТВ]] [[шоу|шоуто]] ''„Спортска вечер“'' и [[филм|филмот]] ''Магнолија (Magnolia)''.
 
 
Во [[2005]], Хафман откри дека во тинејџерските години боледувала од [[Анорексија|анорексија]] и [[Булимија|булимија]]. Меѓутоа, со [[Терапија|терапија]] ги победила овие [[Болест|болести]]. Таа сѐ уште е позната по нејзината смисла за [[хумор]], прави шеги на сопствена сметка, и за себе верува дека „не е убава“. Голема обожавателка е на [[Тина Тарнер]], нејзиниот сон бил да стане [[пејачка]], и кога гостувала во ''[[Опра Винфри|Шоуто на Опра Винфри]]'', Опра ја изненадила кога на сцената ја повикала [[Тина Тарнер]] и и овозможила да запее со својата омилена [[пејачка]].
 
== Кариера ==
Фелисити Хафман е позната по нејзините улоги во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' и ''„[[Трансамерика]]“ (Transamerica)''. На [[телевизија|телевизиските екрани]] таа се појавила во емисијата ''„Спортска вечер“'', а била и гостувачка ѕвезда во сериите ''„[[Фрејзер]]“'', ''[[Западно_крилоЗападно крило|„Западно крило“]] (The West Wing)'', и ''„Студио 60“''. Се појавила и во [[филм|филмовите]] како што се ''„Одгедувајќи ја Хелен“ (Raising Helen)'' и ''„Божиќ со Кренксови“ (Christmas with the Kranks)''.
 
Фелисити освои '''[[Еми]]''' награда за нејзината работа во ''„[[Очајни домаќинки]]“'' за „Најдобра актерка во комични серии“, и две '''2005 Screen Actors Guild Awards''' награди. Нејзината улога во [[филм|филмот]] „Трансамерика“ (Transamerica) беше позитивно оценета од критичарите, обезбедувајќи и [[Златен глобус]] за „Најдобра актерка во драма“, како и номинации за '''Screen Actors Guild Awards за „Најдобра главна актерка“''', и за '''[[Оскар]]''' за „Најдобра главна актерка“.
== Филмографија ==
 
* 1988: ''„Работите се менуваат“ (Things Change)''
* 1990: ''Reversal of Fortune'' како Мини
* 1991: ''„Златни години“ (Golden Years)'' како Тери Спан
* 1993: ''The X-Files'' - "Ice" како др. Ненси да Силва
* 1995: ''[[Хакери_Хакери (филм)|„Хакери“ (Hackers)]]'' како адвокатка
* 1997: ''„Шпанскиот затвореник“ (The Spanish Prisoner)'' како Пет МекКјун
* 1998-2000: ''„Спортска вечер“ (Sports Nights)'' (TV) како Дејна Вајтекер
* 1999: ''„Магнолија“ (Magnolia)'' како Синтија
* 2003: ''„Опседунивање на куќата“ (House Hunting)'' како Шеила
* 2004-денес:''[[Очајни домаќинки]]'' (TV) како [[Линет Скаво]]
* 2004: ''„Одгледувајќи ја Хелен“ (Raising Helen)'' како Линдзи Дејвис
* 2004: „Божиќ со Кренксови“ (Christmas with the Kranks)'' како Мери
* 2005: ''„[[Трансамерика]]“ (Transamerica)'' aкако Сабрина 'Бри' Озборн
* 2007: ''Georgia Rule'' како Лили
* 2008: ''„Фиби во Земјата на чудата“ (Phoebe in Wonderland)''
* 2008: ''„Жената на политичарот“ (The Politician's Wife)'' <small>(во продукција)</small>
 
== Награди ==
 
 
== Надворешни врски ==
* {{imdb name|id=0005031|name=Фелисити Хафман на IMDB}}
* [http://www.felicity-huffman.com/ Felicity Huffman Online]
941.847

уредувања