Гесло: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: gv:Jarroo-raa)
с (Бот: козметички промени)
[[СликаПодатотека:Scottish royal coat of arms.svg|thumb|right|250px|[[Кралски грб на Шкотска|Кралскиот грб на Шкотска]] со две мота:<br />„<small>IN DEFENS</small>“ и „<small>NEMO ME IMPUNE LACESSIT</small>“.]]
 
'''Мото''' ('''гесло''', '''девиза''', '''парола''', '''крилатица''') е фраза која формално ја опишува општата мотивација или намера на една општествена група или огранизација. Мотото може да биде на било кој јазик, но најчести се локалниот и [[латински јазик|латинскиот]]. [[Влада|Владите]] обично употребуваат мота на домашниот јазик. Пример за мото на локален јазик е [[Република Македонија|македонското]] државно (и револуционерно) гесло: „[[Слобода или смрт!]]“.
}}</ref>
 
== Видете исто така ==
* [[Епиграм]]
* [[Натпис]]
* [[Слоган]]
 
== Белешки ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања