Разлика помеѓу преработките на „Монмартр“

Додадени 16 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: zh-min-nan:Montmartre)
с (Бот: козметички промени)
'''Монмартр''' е рид (или на француски: ''butte Montmartre'') со висина од 130 метри, кој се наоѓа на север од [[Париз]] во [[18от арондисман во Париз|18от арондисман]], од десната страна на реката [[Сена]].
Ридот на кој се наоѓа Монмартр е највисоката точка на Париз; за да се стигне до врвот се користи [[фуникулар]]от или пак се искачуваат 222 скали. Сепак, највисоката улица во Париз е улицата на Телеграфот во [[20от арондисман во Париз|20от арондисман]]. Монмартр е познат најмногу по Базиликата [[Сакр-Кер]] која се наоѓа на неговиот врв и како место за ноќен живот, познато по славните паришки [[кабаре]]а.
Другата, постара позната црква на ридот е [[Сент Пјер де Монмартр]], за која се тврди дека била место каде бил основан редот на [[језуити]]те. Многу уметници имале атељеа и живееле на Монмартр како на пример [[Салвадор Дали]], [[Клод Моне]], [[Пабло Пикасо]], и [[Винсент ван Гог]].
 
Ова е едно од најпосетените места во [[Париз]] од страна на туристите.
 
== Историја ==
Монмартр долго време бил село надвор од [[Париз]]. Неговото име веројатно потекнува од ''Mons Martis'' (планината на Марс), бидејќи на ридот во минатото имало храм посветен на [[Марс (Митологија)|Марс]], богот на војната, во тек на римскиот период. Тука исто така се наоѓал и еден друг храм, посветен на [[Меркур (Митологија)|Меркур]]. Сепак, името можно е да има и една друга етимологија: ''ридот на маченикот'' (на француски: ''le mont du martyre''), бидејќи тука, според легендата, бил погубен [[Дени од Париз|свети Дени]], првиот владика на Париз<ref>The "place called the mont of Mars, nowby a happy mutation known as the Mont of Martyrs", ''Miracles of Saint Denis'' (831) quoted in Young 1978:321 note5.</ref>. Една од историските улици која води до Монмартр се нарекува [[улица на Мачениците]].
 
По формирањето на [[француска комуна|комуни]]те и на [[француски департмани|департмани]]те во [[1790]], Монмартр станал комуна во департманот на [[Сена (департман)|Сена]].
Монмартр бил едно од најважните места на [[Париска комуна|Париската комуна]] во [[1871]].
 
== 19ти век ==
[[Податотека:Camille Pissarro 007.jpg|thumb|250px|''Булеварот Монмартр.'' (1897), слика од [[Камиј Писаро]] од булеварот што водел до Монмартр виден од неговиот прозорец од неговата хотелска соба.]]
Кога [[Наполеон III]] и неговиот градски архитект [[Барон Хосман]] планирале да го направат Париз најубавиот град во [[Европа]], првиот чекор им бил да им обезбедат земјиште близу до градскиот центар на пријателите на Хосман и на финансиските поддржувачи. Поради тоа жителите на Париз требале да се преместат на нови места како [[Клиши]], [[Ла Вилет]], и на ридот со поглед на градот, Монмартр.
Во 19-от и на почетокот на 20-от век, Монмартр бил собиралиште на многу славни уметници, како на пример [[Камиј Писаро|Писаро]], [[Анри де Тулуз - Лотрек|Тулуз-Лотрек]], [[Теофил Александр Стајнлен|Стајнлен]], [[Винсент ван Гог|Ван Гог]], [[Амадео Модилјани|Модилјани]], [[Пабло Пикасо|Пикасо]]... но освен сликари, тука живееле и престојувале многу познати светски писатели.
 
== Собиралиште на уметниците ==
[[Податотека:Steinlein-chatnoir.jpg|thumb|Познатиот плакат на Теофил Стајнен за посета на кабарето Црна мачка [[Le Chat Noir]] ]]
Во 19-от век, уметници како [[Јохан Јонкинд]] и [[Камиј Писаро]], дошле да `ивеат на Монмартр. Кон крајот на векот, Монмартр и другите околни делови на [[Левиот брег на Сена|Левиот брег]], [[Монпарнас]], станале главните уметнички центри во Париз. Бил отворен и ресторан близу до една стара мелница, наречен ''[[Мулен де ла Галет]]''.
Последниот [[Боемство|боем]]ски сликар на Монмартр бил [[Жен Пол]] (1895-1975), роден на Монмартр и пријател на Утрило.
 
== Високо религиозно париско место ==
[[Податотека:Paris sacre coeur.jpg|left|thumb|Сакре-Кер]]
[[Податотека:Saint-Pierre_de_Montmartre01.jpg|thumb|Црквата Сент-Пјер де Монмартр]]
* Калуѓерките од Сент-Фамиј де Бордо.
 
== Монмартр денес ==
[[Податотека:Butte Montmartre 1.jpg|лево|225px|The view from the butte looking towards [[Centre Georges Pompidou]]]]
[[Податотека:MontmartreBus.jpg|thumb|right|225px|Малиот воз на Монмартр кој кружи околу [[кабаре]]то [[Мулен Руж]].]]
* [[Жан Габен]] , актер
 
== Познати личности што живееле на Монмартр ==
 
* [[Марсел Еме]], писател.
* [[Макс Жакоб]], поет, романсиер, есеист, и француски сликар.
 
== Види исто така ==
* [[Мулен Руж]]
 
== Референции ==
=== Белешки ===
{{reflist|2}}
 
=== Библиографија ===
''[[Vie quotidienne a Montmartre au temps de Picasso, 1900-1910]]'' (''Daily Life on Montmartre in the Times of Picasso'') was written by [[Jean-Paul Crespelle]], an author-historian who specialized in the artistic life of Montmartre and Montparnasse.
 
=== Надворешни врски ===
* [http://www.montmartre-paris-france.com/ Страната на Монмартр]
* [http://www.montmartre-guide.com/ Le Syndicat d'Initiative de Montmartre]
* [http://www.ashejournal.com/index.php?id=258 The Prophets of Montmartre], [[Ashe Journal]] article on Montmartre as a cradle of art and innovation by Alamantra
* [http://www.candelabratours.com/montmartre-history-paris.html Movie tour of Montmartre] in English
 
 
[[Категорија:Туристички атракции во Париз]]
941.847

уредувања